Mind imádjuk a mikroszálas kendőket MINDENHOL 💚 a saras szennyeződések eltávolításától kezdve a kerámiabevonat finom visszatörléséig. De tudtad-e, hogy a kendők mosásának is van helyes és helytelen módja? Ebben a blogbejegyzésben megosztunk veled öt alapvető tippet a mikroszálas kendők tisztításához és karbantartásához.
1. Mikroszálas kendők elkülönítése
A mikroszálas kendőket mindig külön kell mosni a ruháktól. Ha pamut kendőkkel vagy más anyagokkal mosod össze őket, a pamutról, gyapjúról leváló szöszök átkerülhetnek a mikroszálasra, ami rövid úton tönkreteheti a mikroszálas szerkezetet. Tehát nagyon fontos, hogy a mikroszálas kendőket külön mosd.
Ráadásul, mielőtt a mosógépbe kerülnének, rázd ki őket, hogy megszabadulj a felgyűlt portól és szilárd szennyeződésektől. Ha nagyon piszkos, akkor egy rövid öblító-centrifugáló programmal le tudod szedni a fizikai szennyeződések legnagyobb részét is.
2. Válassz megfelelő tisztítószert, öblítőszert
A megfelelő tisztítószer kiválasztása elengedhetetlen a mikroszálas kendők minőségének megőrzéséhez. Használj olyan mosószert, amely folyékony, színtelen és illatanyagmentes. Bár használhatsz hagyományos mosószert is, a mikroszálas kendők hosszabb ideig maradnak jó állapotban, ha olyan tisztítószert használsz, amely nem tartalmaz adalékanyagokat. A por formájú mosószerek úgy csökkentik a kendők hatékonyságait, hogy eltömítik a mikroszálakat. Ennek elkerüléséhez mindig folyékony mosószert használj!
Kerüld a hipót és a lágyítót! A hipó megmarhatja a mikroszálas hurkokat, a lágyító pedig befolyásolhatja a kendő szennyeződéseket vonzó képességét. Ha fertőtleníteni is szeretnéd a kendőket, használj alternatívát, mint a Vanish Oxy vagy a bioboltokban is kapható nátrium-perkarbonátból („fehérítő só”) egy kiskanállal.
Használj ecetet az öblítéshez! Az öblítési fázis segít eltávolítani a mosás során használt tisztítószer-maradványokat a kendők rostjai közül. A tisztítószer-maradványok eltávolítása azért is fontos, mert ha ezek a maradványok a kendők mikroszálas rostjaiban ragadnak, befolyásolhatják a kendők hatékonyságát. Az ecet viszont kémiailag távolítja el a mosószer-maradványokat. 5-10%-os ecetből fél pohárnyi elég.
A por alakú mosószerek használata nem javasolt a mikroszálas kendőkhöz, mert ezek a porok könnyen be tudnak ragadni a mikroszálas anyag kis rostjai közé. Amikor a por alakú mosószert feloldod a vízben, a kendőbe kerülő apró részecskék lerakódhatnak és nehezen távolíthatók el a mikroszálas anyagból.
Mivel a mikroszálas anyagok speciális tulajdonságuk révén hatékonyan vonzzák és megtartják a szennyeződéseket, a mosószerrészecskék beépülése csökkentheti a kendő hatékonyságát. A por alakú mosószerek maradványai akár gátolhatják is az elektrosztatikus tulajdonságokat, ami csökkentheti a kendő képességét a szennyeződések eltávolítására.
Ezért a mikroszálas kendők mosásához javasolt folyékony vagy koncentrált mosószert használni. Ezek a fajta mosószerek könnyebben oldódnak a vízben, és kevesebb valószínűsége van a maradványok lerakódásának a kendőben.
Fontos megjegyezni, hogy mindig olvassuk el a kendők gyártójának ajánlásait a mosószerekkel kapcsolatban, mivel egyes gyártók kifejezetten javasolhatnak por alakú mosószerek használatát. Ha a gyártó nem ad meg különleges ajánlásokat, akkor a folyékony mosószerek biztonságosabb választást jelentenek a mikroszálas kendők számára.
A mikroszálas kendők hatékonysága nagy részben az elektrosztatikus tulajdonságaikon alapul. A mikroszálas anyag kis szálainak speciális szerkezete elektromos töltésre képes, amely segít vonzani és rögzíteni a szennyeződéseket, port és a koszt. Ez az elektrosztatikus tulajdonság, a mérethez képest óriási felülettel a kulcsa a mikroszálas kendők hatékonyságának
Amikor öblítőt használsz a mosás során, a lágyítóanyagok maradékai a kendő anyagára kerülhetnek. Ezek a maradékanyagok néha képesek lerontani vagy gátolni az elektrosztatikus töltést a mikroszálas szálak között, amelynek eredményeként csökkenhet a kendő hatékonysága.
Azonban fontos megjegyezni, hogy a lágyító használata önmagában nem okoz jelentős változást a mikroszálas kendők elektrosztatikus tulajdonságaiban. A lágyítóanyagokat jellemzően alacsonyabb koncentrációban használjuk, és a mosási folyamatban a kendők nagy mennyiségű vízzel érintkeznek, így a lágyító maradéka minimális.
Azonban ha aggódsz a lágyító hatására, akkor biztonságosabb lehet kihagyni a lágyítót a mikroszálas kendők mosásakor. Ehelyett válassz egy színtelen és illatmentes mosószert, amely kíméletesen tisztítja a kendőket anélkül, hogy befolyásolná az elektrosztatikus tulajdonságaikat.
3. Mosás - meleg vízzel
Amikor a mikroszálas kendőket mosod, fontos, hogy megfelelő hőmérsékletet és beállításokat válassz a mosógépedben. A legjobb választás a meleg víz, körülbelül 40-50°C, és a normál mosási beállítás. Ez a hőmérséklet hatékonyan távolítja el a szennyeződéseket és a koszt a kendőkből, anélkül, hogy károsítaná a mikroszálas anyagot.
Ha a kendőid különösen piszkosak vagy erősen szennyeződtek, érdemes előzetesen áztatni őket. Használd a mosógéped áztatási funkcióját, amely lehetővé teszi, hogy a kendők hosszabb ideig maradjanak a vízben. Az áztatás segít előkezelni a szennyeződéseket és megengedi a kendőknek, hogy felszívják a vizet és a tisztítószereket, ami hatékonyabb mosást eredményez.
Fontos, hogy a mikroszálas kendőket ne mosd túl magas hőmérsékleten, mert ez károsíthatja a kendők anyagát és hatékonyságát. Az említett 40-50°C-os meleg víz optimális, mert hatékonyan távolítja el a szennyeződéseket, miközben még mindig biztonságos a kendők számára.
A mikroszálas kendők kétféle műanyag rost keveréke: poliamid és polietilén, melyeknek olvadáspontjai rendre 223°C és 295°C. Ebből következően az 50°C sem fog bennük olyan kárt tenni, ami érdemben károsítaná a mikroszerkezetet.
Azonban fontos megjegyezni, hogy minden mikroszálas kendő gyártója eltérő ajánlásokat adhat a mosási hőmérsékletekkel kapcsolatban. Érdemes megnézni a konkrét kendő gyártójának utasításait, amelyekben részletezik a megfelelő mosási hőmérsékletet. Ha a kendő gyártója nem ad meg konkrét utasításokat, az általánosan elfogadott mosási hőmérsékletek közül az 50 Celsius fok általában biztonságos és hatékony választás.
Idővel nyilván degradálódik a kendő is, de hát a mikroszerkezetek már csak ilyenek.
4. Szárítás hő nélkül
A kendők helyes szárítása fontos a minőségük és hatékonyságuk megőrzéséhez. Száríthatod őket szárítógéppel vagy szárítóállványon
A mikroszálas anyagnak nem tesz jót a szárító tartós hője. Ezért válassz hő nélküli/alacsony hőmérsékletű szárítóbeállítást, vagy hagyd őket a levegőn megszáradni. Bár ez hosszabb időt vehet igénybe, de biztos lehetsz benne, hogy a kendőid kiváló állapotban maradnak, anélkül hogy károsodnának.
Itt van néhány lépés, amelyeket követhetsz:
- Válaszd a kímélő beállítást: Ha a címke nem tartalmaz konkrét utasításokat, válaszd a szárítógép kímélő vagy alacsony hőmérsékletű beállítását. A magas hőmérséklet károsíthatja a mikroszálas kendőket és csökkentheti a hatékonyságukat.
- Ellenőrizd a szárítási időt: A mikroszálas kendők általában gyorsan száradnak a szárítógépben. Ellenőrizd a szárítási időt, és ne hagyd a kendőket túl sokáig a szárítógépben, hogy elkerüld az esetleges túlszáradást.
- Ha bizonytalan vagy a szárítással kapcsolatban, az alternatíva az levegőn való szárítás. Tedd ki a kendőket egy szárítóágra vagy akaszd fel őket, hogy természetes módon száradjanak.
- Emlékezz, hogy a mikroszálas kendők kíméletes kezelése hozzájárul a hosszabb élettartamukhoz és hatékonyságukhoz. Ha valamilyen kétség merülne fel a szárítással kapcsolatban, mindig érdemes ellenőrizni a kendő gyártójának utasításait vagy választani a biztonságosabb levegőn való szárítást.
Azon kívül, hogy időt és munkát takarít meg neked, a hosszúszálú mikroszálas kendők mint például a 450gsm-es mikroszálas kendőnk sokkal „fluffysabbak”, puhábbak lesznek a száradás végén, mert a szárítás során kialakul az elektromos töltés, ami szétteríti a mikroszálakat. Ha csak szárítóra tennénk, a hosszú szálak összeesnének.
A waffle mintás, zárt hurkú, vagy rövid szálas mikroszálas kendők nyugodtan száríthatóak állványon is.
Összefoglalva:
- A mikroszálas kendőket ne mosd együtt más anyagokkal
- Ha nagy a szennyezettség, egy gyors öblítő/centrifuga programmal megszabadulhatsz a nagy részétől
- Fertőtlenítés ha kell: előáztatás ecetes/oxidálószeres vízben
- Folyékony, lehetőleg illat-, vasaláskönnyítő- és színadalék nélküli mosószert válassz
- A mosás mehet 40-50°C-on is, szennyezettségtől függően
- Öblítésnek 5-10%-os ecetet használj, fél pohárnyi elég
- Szárítás szárítógépben alacsony hőmérsékeleten, vagy szárítóállványon
5. PRO TIPP: Színkódolás a tisztításhoz
Hogy elkerüld a keresztszennyezést és fenntartsd a higiénikus tisztítási rutint, érdemes színkódolni a mikroszálas kendőidet különböző takarítási feladatokhoz. Gondolj arra, hogy mindegyiknek megvan a saját színe! Például, használhatsz narancssárga kendőt a felnikre, és külön kendőt a fényezéshez vagy az autó más részeihez. Ez a módszer garantálja, hogy ne használj véletlenül ugyanazt a kendőt különböző felületeken, így minimalizálva a felület sérülésének kockázatát.
Köszönjük, hogy elolvastad ezt a blogbejegyzést. Reméljük, hasznosnak találtad! Ha szeretnél további szakmai tippeket és trükköket, iratkozz fel hírlevelünkre. Ha bármilyen takarítással kapcsolatos kérdésed van, nyugodtan hagyj egy kommentet itt lent, és szívesen segítünk!