Nektek köszönhetjük: az OPTEN elismerte teljesítményünket!
A mostani bizonytalan időkben az Opten egy olyan eszközt fejlesztett ki, amit Válságállósági Indexnek neveznek. Ez alapvetően azon működik, hogy mennyi eszközállománya, erőforrása van a cégnek, és ezt nézi sok más adat – például a cég tőkéje, mennyi embert foglalkoztat, vagy hogy milyenek a viszonya az adóhatósággal – alapján. Ezzel kiszámolják, hogy mennyire bírja ki a cég egy gazdasági krízist.
Válságállósági tanúsítvány
A válságtűrési index a vizsgált vállalkozás gazdasági visszaesés esetén tapasztalható stressztűrési képességét jellemzi.
Mit jelent ez?
„A tanúsítvány tulajdonosa az üzleti élet STABIL szereplője: kockázati szempontból a megbízható cégek közé tartozik, gazdasági visszaesés esetén tapasztalható stressztűrési képessége az átlagnál erősebb. „
A Magyarországon működő cégek csupán 19,2%-a felel meg a Stabil válságállósághoz szükséges kritériumoknak. A tanúsítvány két scoring modell – a kockázati besorolás és a válságállósági index – összesítése alapján rangsorolja a cégeket.
A válságállósági index egy iparágfüggetlen, általános kompozit mutató, amely azon pénzügyi és egyéb cégadatokat helyezi fókuszba, amelyek egy gazdasági visszaesés esetén kiemeltnek számítanak, míg az OPTEN Kft. kockázati besorolása egy országosan elterjedt cégminősítési módszertan, amely több száz változó alapján korszerű adatbányászati algoritmusokat használ.
Az OPTEN által alkalmazott kockázati besorolás (scoring) leírása
Az Opten Kft. – Magyarország céginformációs piacának meghatározó szereplője – több mint 25 évre visszamenőleg rendelkezik a hazánkban bejegyzett társas vállalkozások cégjegyzéki adataival és azok változásaival, illetve 1998-tól napjainkig a cégek közzétételre leadott éves pénzügyi beszámolóadataival. A cég emellett számos, szisztematikusan gyűjtött – negatív és pozitív – információt dolgozott fel. Ez a hatalmas adatbázis megfelelő alapul szolgált egy olyan közgazdasági modell megépítéséhez, mely a magyar gazdaság sajátosságai alapján a cégek fizetésképtelenségének bekövetkezési valószínűségét jelzi előre.
Az elmúlt években a felszámolási és csődeljárás alá került cégekre jellemző változókat súlyozva figyelembe vevő, logisztikus regresszió elvén működő modellekkel évről évre kiszámítottuk az egyes cégek „csődvalószínűségét”, majd a következő évi tényadatokkal visszamérést végeztünk, melyek rendkívül jó eredménnyel zárultak (Gini-mutató: 0,84-0,96)
A modell figyelembe veszi a legfrissebb pénzügyi adatok mellett a cégjegyzéki és a különböző pozitív-negatív információkat (pl. köztartozásmentes adózó, vagy éppen egy NAV végrehajtás), így a napi, vagy napon belül többszöri frissítés által a monitoring új dimenzióját nyitja meg. Ezentúl ugyanis a cég adatváltozásainak figyelése mellett a rendszer folyamatos megoldást kínál arra is, hogy a megnövekedett csődesélyű cégekről információt kapjunk és így a lehető legkorábban tehessük meg a szükséges lépéseket.
Kapcsolódó anyagok:
Pandémia után – A Válságállósági Index segítheti a csődhullám elkerülését